barishsesi.com
انیمیشن ترکی آذربایجانی

اثرات مثبت کارتون و انیمیشن بر ذهن و رفتار کودکان

اثرات مثبت کارتون و انیمیشن بر ذهن و رفتار کودکان – باریش سسی
کلیب های آموزشی دکتر پاندا برای کودکان

اثرات مثبت کارتون و انیمیشن

بدون شک کارتون ها منبع مناسبی برای تفریح و سرگرمی کودکان هستند. از دلایلی که کودکان علاقمند به کارتون هستند میتوانیم به بامزه، عجیب و غریب بودن آن اشاره کنیم چرا که کودکان در کارتون ها انسان ها را در قالب دیگری و به صورت رنگارنگ می بینند. سن تماشای کارتون در کودکان معمولا بازه 3 الی 9 سالگی می باشد. ذهن کودکان در این بازه سنی کنجکاو و در حال رشد است و ظرفیت بالایی برای یادگیری از طریق دیدن چیزهای مختلف دارند. بنابراین کارتون ها میتوانند به صورت مستقیم بر ذهن کودکان تاثیر بگذارند. براساس تاثیراتی که کارتون ها بر کودکانمان دارند نتیجه میگیریم آن ها را به تماشای کارتون هایی که اثرات مثبت دارند ترغیب کنیم. در ادامه به برخی از تاثیرات مثبت کارتون ها بر ذهن کودکان اشاره شده است.

چرا بچه‌ها تماشای کارتون را دوست دارند؟

 

کودکان ذهنی کنجکاو دارند و همیشه به دنبال یادگیری هستند. ولی از آنجایی که در طول روز زمانی که در خانه، مدرسه و یا همراه یک پرستار هستند چیز های خنده دار و غیرمعمولی در اطراف خود نمی بینند، بنابراین به دنبال فرصتی هستند تا به سراغ کارتون و انیمیشن بروند تا با تماشای آن، همه چیزهای جالب و سرگرم کننده را یک‌جا ببینند.

همه عوامل جذاب از نظر کودکان در کارتون یکجا جمع شده اند این عوامل اعم از صدا، لباس و فعالیت شخصیت های کارتونی می باشند که کودکان عاشق آن هستند. در واقع میتوان گفت کارتون ها همان دنیای خیالی پر از سرگرمی برای کودکان هستند. کودکان درک بالایی برای پی بردن به اینکه شخصیت های متحرک در کارتون خیالی هستند ندارند. از آنجایی که تماشای کارتون به طور مداوم بر ذهن و رفتار کودکان تاثیر می گذارد پزشکان و روانشناسان نیز به والدین توصیه میکنند تا به بچه ها اجازه ی تماشای کارتون بدهند.

البته والدین در انتخاب کارتون و انیمیشن مناسب برای کودکان موظف هستند تا نهایت دقت را اعمال کنند چرا که کودکان نمی دانند که کارتون ها شخصیت های خیالی هستند و از طرفی ذهن آنها آماده یادگیری از طریق تماشای کارتون ها می باشد و باید مراقب آنچه که کودکان تماشا میکنند باشند.

در ادامه برخی از تاثیرات مثبت تماشای کارتون بر کودکان که باعث می شود کودک فردی بهتر و باهوش تر شود را برای شما بیان میکنیم.

انیمیشن سوپر قهرمانلار - به زبان ترکی آذربایجانی

1. قدرت مشاهده و کاوشگری کودکان را افزایش میدهد

 

تماشای کارتون ها می تواند به جرقه زدن حس کنجکاوی بچه ها برای کشف جنبه های مختلف دنیای واقعی کمک کند. درست است که شخصیت های کارتونی موجوداتی خیالی هستند و وجود خارجی ندارند، اما پشت هر شخصیت کارتونی پیام و هدفی وجود دارد که براساس حقیقت و واقعیت های زندگی می باشد. به دنبال حس کنجکاوی که بچه ها از تماشای شخصیت های کارتونی بدست می آورند می توانند دنیای واقعی را بهتر درک کنند.

معرفی انیمیشن اویون بوزان رالف 2 ( رالف خرابکار2: Ralph Breaks the Internet - رالف اینترنت را خراب می کند ) دوبله شده به زبان ترکی آذربایجانی

2. باعث فعال‌تر شدن و بروز نبوغ بچه‌ها می‌شود

 

بسیاری از شخصیتهایی که در کارتون ها وجود دارند دانش آموز هستند. گاهی شاهد شخصیت های نابغه ای هستیم که ممکن است آرزو کنیم فرزند ما هم مانند آن شخصیت کارتونی نابغه باشد. اگر فرزندتان دوست داشته باشد که چنین کارتون هایی تماشا کند به این دلیل است که او هم میخواهد مانند آن شخصیت فعال و نابغه باشد. به طور کلی کودکان هر آنچه را که می بینند بر ذهنشان اثر می گذارد.

درس های زندگی از انیمیشن بوز دونه می عصر یخبندان 5 – باریش سسی

3. در حفظ سلامتی کودکان مفید است

 

یکی از تاثیرات تماشای کارتون بر کودکان که شاید توجهی به آن نکنیم تاثیر خندیدن بر آن ها است چرا که تماشای کارتون هایی با اتفاقات عجیب و غریب که در آن ها رخ می دهد باعث خنده کودکان می شود. تحقیقات نیز حاکی از آن است که خنده انسان را سالم نگه می دارد چرا که خنده نوعی ورزش است که گردش خون را تنظیم میکند. مورد دیگر در مورد کارتون ها این است که شخصیت های کارتونی اغلب سالم و دارای تناسب اندام هستند، به طوری که بچه ها آن ها را برای خود الگو قرار میدهند. به عنوان مثال به دنبال تماشای کارتون ”ملوان زبل“ که اسفناج را به عنوان منبع انرژی دوست دارد بچه های زیادی علاقمند به خوردن اسفناج شدند. چه چیزی بهتر از این؟!

معرفی انیمیشن ترانسیلوانیا هتلی 3 - هتل ترانسیلوانیا 3 - باریش سسی

4. باعث کاهش استرس کودکان می شود

 

در دنیای پر استرس امروز، تماشای کارتون یکی از راههای کاهش استرس می باشد. واقعیت این است که خنده باعث تولید اندورفین می شود که برای قلب، ذهن و سلامتی مفید است و سبب کاهش بیماری ها می شود. آیا تصور میکردید که کارتون ها با تزریق شادی به زندگی ما و یادآوری خاطرات خنده دار بتوانند احتمال حمله قلبی را کاهش دهند؟

معرفی انیمیشن بالاجا رئیس بچه رئیس – باریش سسی

5. به یادگیری بصری و شناخت رنگها کمک می کند

 

تحقیقات نشان میدهد که ذهن در یادگیری بصری فعال‌تر است. به‌همین دلیل است که بسیاری از مؤسسات، سمینارها و سخنرانی‌های آموزشی خود را به‌وسیله ویدئو نمایش می‌دهند. در دوران کودکی، ذهن آمادگی دریافت هرچیزی را دارد. بنابراین کودکان با تماشای کارتون و انیمیشن‌های زیبا و رنگارنگ، چیزهای زیادی می‌آموزند. علاوه بر این تماشای این رنگ‌های جذاب باعث تشخیص درست تفاوت رنگ‌ها توسط کودکان می‌شود.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

6. به یادگیری چیزهای جدید کمک می‌کند

 

کودکان با تماشا کردن به سرعت یاد می‌گیرند و به‌همین دلیل است که مدارس تلاش میکنند مطالب مختلف را با ویدئو و انیمیشن به کودکان آموزش دهند. حتی گاهی شاهد استفاده از بازی های رایانه ای برای آموزش آن ها هستیم.

انیمیشن اسپایدرمن – باریش سسی

7. باعث افزایش ویژگی وفاداری کودکان می شود

 

شخصیت های کارتونی نیز همانند ما تنها نیستند و خانواده و دوستانی دارند. آن ها نسبت به خانواده و عزیزانشان وفادار و صادقند. تماشای این رفتار در شخصیت های کارتونی قطعا بر ذهن کودکان اثر خواهد گذاشت و باعث رفتار صادقانه آن ها با والدینشان خواهد شد.

انیمیشن اسلان شاه (شیر شاه ) - باریش سسی

8. استعداد کودکان را افزایش می‌دهد

 

کودکان با دیدن رقص و آواز در کارتون های مورد علاقه اشان تلاش میکنند تا از آنها تقلید کنند و این امر باعث افزایش مهارت و استعداد های آن ها می شود.

تور جهانی ترول ها Trolls world Tour به نام ترول لار – باریش سسی

9. کودکان را به احترام گذاشتن به والدین و بزرگترها راغب‌تر می‌کند

 

کودکان با دیدن اینکه قهرمان ها و شخصیت های مورد علاقه اشان با خانواده های خود با احترام برخورد میکنند، احترام گذاشتن به بزرگتر ها را می آموزند. همین موضوع باعث می شود کودکان با خواهر یا برادر خود با احترام رفتار کنند.

اثرات مثبت کارتون و انیمیشن بر ذهن و رفتار کودکان – باریش سسی

10. نحوه صحبت کردن و زبان جدید را به کودکان می‌آموزد

 

یکی از مهمترین تأثیرات تماشای کارتون این است که کودکان از طریق آن می‌توانند زبان خارجی یاد بگیرند. این امر می‌تواند به یادگیری زبان‌های خارجی توسط کودکان و صحبت کردن آنها کمک زیادی کند.

رسانه فرهنگی دیجیتالی باریش سسی  دوبله ترکی آذربایجانی فیلم ها ، کارتون ها و انیمیشن ها را  برای مخاطبان عزیز و علاقه‌مند خود عرضه می‌کند. برای تهیه این اثار ارزشمند تولیدشده، به فروشگاه رسانه فرهنگی دیجیتالی باریش سسی مراجعه نمایید.

کلیب های کارتون های موجود

لطفا دیدگاه تان را بنویسید