barishsesi.com
انیمیشن ترکی آذربایجانی

معرفی دوبله ترکی آذربایجانی انیمیشن جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل (Spies in Disguise) بنام گیزلی جاسوس

انیمیشن جاسوسان نامحسوس - باریش سسی
کلیب های آموزشی دکتر پاندا برای کودکان

جاسوان نامحسوس – گیزلی جاسوس

 انیمیشن گیزلی جاسوس (جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل (Spies in Disguise)) محصول کشور آمریکا هست که به کارگردانی کوآن و نیک برونو در ژانر انیمیشن و ماجراجویی توسط بلواسکای استودیو تولید و توسط قرن 20 فاکس (20th Century Fox) عرضه‌شده است و در تاریخ 4 سپتامبر 2019 در سالن نمایش آل کاپیتان برای اولین بار به نمایش درآمد. این انیمیشن تا به امروز امتیاز 54 را از بن 22 نقد انیمیشن و سریال در سایت متاکریتیک گرفته است. جاسوسان نامحسوس الهام گرفته از انیمیشن کوتاه کبوتر: غیرممکن (Pigeon: Impossible)، (محصول سال 2009 و به کارگردانی لوکاس مارتل) هست. انیمیشن جاسوسان نامحسوس درباره یکی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین جاسوس‌های دنیا به نام لنس استرلینگ می‌باشد و اولین همکاری تام هالند و ویل اسمیت به‌عنوان صداپیشگان این انیمیشن می‌باشد.

همانند سری جیمز باند در این انیمیشن نیز با استفاده از ابزارآلات عجیب‌وغریب که به‌عنوان عنصر شماره یک تمام آثار جاسوسی تلقی می‌شوند؛ سعی شده است تا جاسوس داستان به یک کبوتر تبدیل شود. داستانی جذاب و هیجان‌انگیز که با هنرنمایی ویل اسمیت و تام هالند به‌عنوان صداپیشگان اصلی توانسته است تعداد زیادی از علاقه‌مندان به انیمیشن را مجذوب تماشای آن سازد. اگر علاقه‌مند به اطلاع از موضوع داستان، بررسی و نقد این انیمیشن هستید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس - باریش سسی

خلاصه‌ای از داستان انیمیشن گیزلی جاسوس ( جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل )

دو شخصیت اصلی این داستان جاسوسی حرفه‌ای به نام لنس استرلینگ و پسری نابغه به نام والتر بکت می‌باشند. والتر بکت به‌عنوان مخترع این داستان است. علیرغم اینکه او علاقه دارد تا با اختراعات خویش برای جهانیان کاری کرده باشد و همه او را بشناسند، تقریباً هیچ‌کس به‌جز مادرش که یک پلیس است او را قبول ندارد و همه او را یک آدم عجیب‌وغریب صدا می‌زنند.

مدتی بعد ما با لنس آشنا می‌شویم؛ جاسوسی حرفه‌ای که در سازمان همه شیفته او هستند. او تمام مأموریت‌هایش را به‌تنهایی انجام می‌دهد و آن‌ها را با موفقیت به سرانجام می‌رساند اما سال‌ها کار حرفه‌ای او را خشن و سختگیر کرده است. او دریکی از مأموریت‌هایش متوجه می‌شود که ابزارآلات جاسوسی فعلی‌اش پاسخگوی نیاز او نیستند، در این حین او با والتر که اختراعاتش مرگبار نیست و رنگ و بوی خشونت ندارد آشنا می‌شود. در ادامه به دلیل توطئه‌هایی که برای لنس می شود زندگی این دو نفر به هم گره می‌خورد… باوجود اتحاد والتر و استرلینگ، این دو شخصیت عمل تقابل دو دیدگاه متفاوت و متضاد را نشان می‌دهند. جذاب‌ترین قسمت داستان تبدیل جاسوس لنس به کبوتر توسط والتر و اعتمادی است که لنس به والتر برای نجات جهان می‌کند.

شاید به نظر بیاید قهرمان اصلی داستان جاسوس، لنس می‌باشد ولی این‌گونه نیست. والتر، قهرمان داستان است و لنس بازوی جاسوسی و اهرم قدرت اوست. والتر با کمک‌هایی که به لنس می‌کند درواقع به بشریت کمک کرده است هرچند کارهایی که او انجام می‌دهد خارج از قدرت تصور بشریت و سازمان است. همان‌طور که اشاره شد باوجود عجیب بودن او در نظر اطرافیان والتر همچنان به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد و حرف مادرش را که عجیب بودن را ویژگی او می‌داند فراموش نمی‌کند.

در سمت دیگر داستان آنتاگونیست قرار دارد که قطب مخالف والتر محسوب می‌شود. چرا قطب مخالف؟ زیرا او از انجام کارهای خشن و مرگبار هراسی ندارد؛ اما نکته حائز اهمیت توانایی سازندگان آن در بهره نجستن از خشونت هست چراکه اقدامات خشونت‌آمیز این شخصیت منفی در پس پرده و در زوایای پنهانی دوربین انجام می‌گیرد و نمی‌گذارد این اثر به خشونت آلوده شود.

درجایی از داستان از والتر خواسته می‌شود تا تجهیزاتی در اختیار لنس قرار دهد ولی او برخلاف اینکه لنس همیشه از سلاح‌های خشن و مرگبار استفاده می‌کرد این بار به او نارنجکی می‌دهد که از کاغذهای رنگی بیرون می‌ریزد (البته لنس به کمک همین نارنجک حواس دشمنانش را پرت می‌کند)

همان‌طور که اشاره شد درجایی از داستان لنس توسط والتر به کبوتر تبدیل می‌شود که این جذاب‌ترین قسمت داستان است و تماشای این بخش از داستان بسیار خنده‌دار و سرگرم‌کننده خواهد بود؛ اما داستان تبدیل او به کبوتر از چه قرار است؟ ازنظر والتر کبوتر بودن به یک جاسوس این امکان را می‌دهد که بدون آسیب رساندن به کسی اطلاعات موردنیازش را به دست آورد از طرفی نیز کبوتر شدن لنس در زمان خوبی اتفاق می‌افتد چراکه جنایتکار ماهری با تغییر ظاهر خود و تشبیه خود به لنس هواپیمای بی‌سرنشین را دزدیده و حالا لنس مظنون این پرونده است. لنس و والتر برای رد کردن این اتهام باید باهم همکاری کنند و باقی جاسوس‌ها را نیز از دست این شخصیت شرور در امان نگه‌دارند.

ازآنجایی‌که نمی‌خواهیم صحنه‌های مهیج و سورپرایزهای انیمشین را در قالب کلمات به شما بازگو کنیم بنابراین از شما دعوت می‌کنیم تا ویدیوی این انیمیشن جذاب را مشاهده کنید و از آن لذت ببرید.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس - باریش سسی

نکته متمایزکننده انیمیشن گیزلی جاسوس ( جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل) در چیست؟

انیمیشن گیزلی جاسوس ( جاسوسان نامحسوس (Spies in Disguise) ) یک داستان کلیشه‌ای است. جاسوسی که طی توطئه‌هایی که علیه او می‌شود مجبور به فرار از سازمان و اثبات بی‌گناهی‌اش می‌شود. داستان‌های این‌چنینی را در آثار جیمز باند و خیلی از آثار اکشن- جاسوسی دیگر دیده‌ایم. جذاب‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی این داستان در این است که سازندگان این بار جاسوس داستان را تبدیل به کبوتر کرده‌اند و یک جوان نابغه را نیز کنار او قرار داده‌اند.

بار کمدی انیمیشن گیزلی جاسوس ( جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل (Spies in Disguise) )

تقریباً تمام بار کمدی فیلم بر دوش دو شخصیت والتر و استرلینگ قرار دارد. ویل اسمیت به معنای واقعی کلمه در قامت شخصیت استرلینگ می‌درخشد. البته هنرنمایی اسمیت در مدت‌زمان کوتاهی که استرلینگ در حالت معمولی‌اش قرار دارد (قبل از کبوتر شدن!)، بیش‌تر به چشم می‌آید. در سمت دیگر هالند تام سرسرایند باوجود درخشش اسمیت، به نظر مؤثرتر می‌آید؛ چراکه به‌واسطه‌ی وجه خاص شخصیت والتر، فضای بیش‌تری برای اجرای کمدی در اختیار گرفته و البته از حداکثر ظرفیت استفاده می‌کند. شاید به همین خاطر است که باوجود درخشش هر دو شخصیت، بار کمدی فیلم کمی بیش‌تر به سمت والتر بکت سنگینی می‌‌کند.

بررسی و نقد انیمیشن گیزلی جاسوس ( جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل )

پیام اصلی این انیمیشن مخالفت با خشونت و کشتار و گرفتن جان انسان‌ها است بطوریکه هیچ‌گونه توجیهی برای این کار باقی نمی‌گذارد. نحوه ارائه این موضوع در گروه سنی کودک و نوجوان نسبت به بزرگ‌سال و بالغ مؤثرتر است. ازآنجایی‌که همواره القای مفاهیمی از این قبیل (دو جبهه خوبی و بدی) به قشر کودک و مؤثر قرار دادن بسیار آسان‌تر از القای این مفاهیم به قشر بزرگ‌سال است، بهتر بود در این داستان به جنبه‌های احساسی و قشر بزرگ‌سال بیشتر اهمیت داده می‌شد.

گذشته از مضمون و پیامی که این داستان دارد، ریتم و ضرب‌آهنگ خوب است و بیننده احساس خستگی و کسالت نمی‌کند. گفتنی است چند سکانس آن واقع خلاقانه و متفاوت است. موضع مهمی که به چشم می‌آید تلاش انیمیشن در فاصله گرفتن از کلیشه‌ها است. البته این تلاش‌ها در موقعیت‌های زیادی بی‌نتیجه می‌مانند، اما کماکان قابل‌تحسین هستند.

در کل انیمیشن گیزلی جاسوس ( جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل (Spies in Disguise) ) اثری است که علاوه بر ریتم هیجان‌انگیز خود، حضور قدرتمند ویل اسمیت و تام هالند به‌خوبی مخاطب را در کنار خود نگه می‌دارد.

مانند هر اثر دیگری این انیمیشن نیز در کنار نقاط قوت خود، نقاط ضعفی هرچند دارد اما ایرادات جدی‌ای به خود می‌بیند و نقدهایی بر آن شده است.۷۳ درصد از منتقدان سایت راتن تومیتوز هم که این اثر درام را تماشا کرده بودند، آن را دوست داشتند.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس - باریش سسی

مروری بر نقد انیمیشن گیزلی جاسوس (جاسوسان نامحسوس یا جاسوسان در لباس مبدل)

در ادامه مروری بر نقد انیمیشن Spies in Disguise از دید چند سایت‌ معتبر دنیاخواهیم داشت؛

 

1. ریچارد روپر | شیکاگو سان تایمز (۷۵ از ۱۰۰)

انیمیشن جاسوسان نامحسوس یک اثر خانوادگی و سرگرم‌کننده فوق‌العاده محسوب می‌شود.

 

2. آنا سوانسون | گلوب اند میل (۶۳ از ۱۰۰)

انیمیشن Spies in Disguise اغلب اوقات سرگرم‌کننده است. به‌خصوص پیام اصلی که این انیمیشن درباره مخالفت با خشونت دارد هم بسیار جذاب است؛ اما خیلی زود از آن اوجی که باعث می‌شود تا این انیمیشن تبدیل به اثر فراموش‌نشدنی‌ای شود، پایین می‌آید.

 

3. پیتر بردشاو | گاردین (۶۰ از ۱۰۰)

درست همانند دیگر انیمیشن‌های خانوادگی‌ای که در حال حاضر وجود دارند، من احساس می‌کنم که فیلم‌نامه آن مدام در تلاش است که یک سری خط قرمزها و محدودیت‌ها را رعایت کند و به‌اصطلاح در قسمت امن بماند. این فیلم‌نامه دیالوگ‌های هوشمندانه و صحنه‌های به‌یادماندنی خیلی کمی نسبت به آنچه من انتظار داشتم، دارد؛ اما این‌طور هم نیست که این اثر کاملاً بد باشد بلکه می‌توان از یک اثر سرگرم‌کننده‌ی مناسب از آن یادکرد.

 

4. تیم گریرسون | اسکرین دیلی (۵۰ از ۱۰۰)

نه شوخی‌های که در این اثر به کار می‌روند، نه فیلم‌نامه‌ای که برای آن نوشته‌شده، خاص و چشمگیر نیستند. بااین‌حال، ممکن است بینندگان جوان‌تر نسبت به این مسائل اهمیتی ندهند و با همان سادگی‌ای که این اثر دارد، از آن لذت ببرند.

 

5. اوون گلیبرمن | ورایتی (۴۰ از ۱۰۰)

مشکلی که در رابطه با انیمیشن‌هایی مانند انیمیشن جاسوسان نامحسوس وجود دارد، این نیست که جرقه‌های جذاب زیادی درون خود ندارند. بلکه درست به همان اندازه که ازلحاظ فنی خوب و چشمگیر هستند، اصلاً ریسک زیادی ندارند و زود فراموش می‌شوند.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس - باریش سسی

مخاطبان انیمیشن گیزلی جاسوس

درآخر تماشای این انیمیشن را به افرادی که:

 

• علاقمند به زیست‌شناسی، ژنتیک و به‌صورت اختصاصی علاقه‌مندان بیوتکنولوژی

• علاقه‌مند به اختراع

• علاقه‌مند به الکترونیک و رباتیک

• افراد با روحیه لطیف

• علاقه‌مند به فیلم‌های اکشن

• دوستداران ویل اسمیت و تام هالند
هستند، توصیه می‌کنیم.

رسانه فرهنگی دیجیتالی باریش سسی این اثر ارزنده را با دوبله ترکی آذربایجانی بنام گیزلی جاسوس برای مخاطبان عزیز و علاقه‌مند خود عرضه می‌کند. برای تهیه این انیمیشن ارزشمند و سایر انیمشن ها و آثار چندرسانه‌ای تولیدشده، به فروشگاه رسانه فرهنگی دیجیتالی باریش سسی مراجعه نمایید.

لطفا دیدگاه تان را بنویسید