barishsesi.com
انیمیشن ترکی آذربایجانی

20 درس زندگی از انیمیشن فروزن 2 برای کودکان دوبله شده به زبان ترکی آذربایجانی

20 درس زندگی از انیمیشن فروزن - رسانه باریش سسی
کلیب های آموزشی دکتر پاندا برای کودکان

انیمیشن  فروزن 2

1. خانواده اولویت است

احتمالا هیچ خواهر و برادری وجود ندارد که حداقل یکبار باهم تنش نداشته باشند اما وقتی تنش ها برطرف شد آنها بهترین هم بازی یکیدیگر می شوند. در فروزن نیز شاید آنا در ابتدا نداند که خواهر بزرگ ترش السا جان خود را در معرض خطر قرار داده و از دیگران قطع رابطه کرده است، این مانع همراهی او با السا و پیدا کردن او نشد. فروزن با ما یاد میدهد از کسانی که خواه با آنها DNA مشترک داریم، خواه به عنوان خانواده می پذیریم، مراقبت کنیم به خصوص وقتی که شما تنها کسی هستید که آنها دارند.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

2. فرزندان خود را همانگونه که هستند بپذیرید

والدین السا در تربیت و پرورش شاهزاده خانم ها (آنا و السا) تمام تلاششان را کردند تا آنها دوست داشتنی و خوش اخلاق باشند که همینگونه نیز شد. والدین السا قدرت او را نادیده نگرفتند و به بهترین شکل به او کمک کردند. متفاوت بودن فرزند شاید برای والدین دشوار باشد اما یکی از بهترین راهها برای کمک به آنها، شناخت خصوصیات بی نظیر آنها به عنوان یک نعمت است.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

3. هرگز بابت چیزی که هستید عذرخواهی نکنید

به آنا نگاه کنید. او ممکن است شاهزاده خانم معقولی که دیگران انتظار دارند نباشد، حس شوخ طبعی او و کارهای پرماجرایش مانند نفس هوای تازه است. به یاد داشته باشید شما نمی توانید همه را راضی و خوشحال نگه دارید پس برای چه زحمت بکشید؟ خودتان را دوست داشته باشید و رنگ های واقعی خود را نشان دهید.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

4. فقط به این دلیل که مردم از شما دوری میکنند به این معنی نیست که از شما متنفر هستند

السا نمی خواست جلوی ساخت آدم برفی آنا را بگیرد یا زندگی اجتماعی نداشته باشد. با این حال، انزوا او باعث شد تا او باور کند که تنها راهی که می تواند از افرادی که میخواهد محافظت کند، دور ماندن از آنها است. و از آنجایی که آنا خاطره ای از حادثه ای که در آن رخ داد نداشت، گریستن السا را به اشتباه گرفت و کار اشتباهی انجام داد که خواهر بزرگش را ناراحت کرد. افرادی که ترجیح میدهد تنها باشند، همیشه به این معنی نیست که نمیخواهند با دیگران تعامل داشته باشند در حقیقت گاهی افراد فقط از تنهایی خود لذت می برند.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

5. با دیگران ارتباط برقرار کنید

در دفاع از السا، نقش آنا در برابر صدمه نرسیدن به السا نشانگر عشق او به خواهرش است اما این تجربه او را در نزدیکی مرگ قرار داد و سبب شد تا او متوجه شود که او مجبور نیست به تنهایی همه آن حوادث را پشت سر بگذارد. نکته این است: کاملا منطقی است که از غم و اندوه خود غمگین شوید ولی در صورت کمک گرفتن از افرادی که واقعاً حاضر به کمک رساندن به شما هستند، ضرری نخواهید دید.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

6. بر احساسات خود کنترل داشته باشید

السا تصمیمات شتاب زده ای مانند سرگردانی در جنگل و تقریباً قتل یکی از دزدان دریایی وسلتون دوک را گرفت. السا به خود گفت که بیشتر احساس نکند، نتوانسته بود احساسات خود را کنترل کند. علی رغم اینکه احساسات را غرق در احساسات می کنید، به شما کمک می کند که قبل از انجام کاری، وضعیت را حس کنید. به این ترتیب، شما احساسات خود را مجدداً تقویت می کنید زیرا می دانید چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود و بنابراین تصمیم عقلانی نه تنها بر اساس احساسات بلکه براساس منطق نیز اتخاذ می کنید.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

7. با مردم خوب باشید

کریستوف اظهار داشت که از کاهش سرعت تجارت و تورم ناامید شده است و اوکین را یک کلاهبردار نامید. اغراق کریستوف مطمئناً ضروری بود، اما آنچه که او در نظر نگرفت این بود که تجارت اوکان نیز همان معضلاتی را که تجارت فروزن در آن بود، طی می کرد. عدم دست یافتن به چیزی که میخواهید این اجازه را به شما نمی دهد که با کسی بد شوید. همه ما نبردهای روزانه خود را برای جنگیدن داریم با این حال می توانید در اوقات سخت و دشوار، با دیگران خوب رفتار کنید که اینگونه به نفع خودتان خواهد.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

8. احساسات خود را به شکلی سازنده مدیریت کنید

افرادی وجود دارند که از شکستن تعهد، صدمه زدن به دیگران، ناراحت شدن یا ترس آنها احساس رضایت می کنند. هرچند این موضوع توسط برخی عادی تلقی می شود ولی می تواند مخرب نیز باشد. درگیر شدن السا پس از اعزام آنا، قلعه را تاریک و پر از سازه های یخی تبهکار ساخت. نکته این است که سعی کنید احساسات خود را در کانالی سازنده مدیریت کنید.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

9. به خودتان اجازه استراحت دهید

یکی از مواردی که ما را به سمت اولف سوق داد خوش بینی او بود. مطمئناً او هیچ تجربه ای در رابطه با گرما نداشت اما این ساده لوح بودن او بود که به او اجازه داشتن رویای بزرگ می داد. اولف تصور می کرد که در تابستان ذوب نخواهد شد. او سرانجام گرما را تجربه می کند، این صحنه ها با این که مردم چگونه می توانند رویاهای خود را دنبال کنند، طنین انداز می شوند – دانستن اینکه شما چه می خواهید، همه کارهایی که می توانید برای دستیابی به آن انجام دهید و گاهی حتی برای دستیابی به آن ایمنی خود را نیز به خطر می اندازید.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

10. عشق همیشه در اولین آشنایی اتفاق نمی افتد

آهنگ آنا و هانس قطعاً جذاب و شیرین بود اما همه در اولین بار عشق واقعی پیدا نمی کنند. شاید کسی را پیدا کنید که مطابق با استانداردهای شما باشد اما ممکن است او هنوز مناسب شما نباشد – به ویژه اگر آنها به دلایلی به جز عشق بخواهند با شما باشند. اگر شخص مناسبی برای خود پیدا کردید، برای زندگی خود او را نگه دارید، اما اگر هنوز باید او را بیشتر ملاقات کنید، احتیاط کنید. از خود بپرسید که چرا می خواهید در یک رابطه باشید و آیا حاضرید مسئولیت هایی را که در کنار صمیمیت به وجود آمده است، به عهده بگیرید؟ برای اینکه برخی از خلأهای ناشی از مسائل دیگر را پر کنید، وارد رابطه نشوید بلکه برای پر کردن آن ها به دنبال راه حل های دیگر باشید.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

11. روابط چالش های بسیار زیادی به دنبال دارد

یکی از مواردی که عشق بین آنا و کریستوف را تأیید می کند، این واقعیت است که آنها با هم بر چالش ها غلبه کرده اند و در عین حال لذت می برند. دوستی و پیروزی های آنها باعث شده است که رابطه اشان به یک رابطه صمیمی تر تبدیل شود. باهم ساندویچ خوردن و به پایان رساندن آن ممکن است خوب و جذاب باشد اما فردی که مایل به مرگ با شما باشد، برای شما قطعاً جذابیت بیشتری دارد. یک رابطه همیشه ترکیبی از لحظه های طوفانی و رنگین کمان است، از لحظاتی که فکر می کنید و باهم همگام می شوید تا بحث هایی که باهم میکنید همه واقعیت های رابطه هستند. فقط کسانی که مایل به همراهی و همکاری در تمام بخش های رابطه هستند میتوانند از هدف داشتن شریک زندگی لذت ببرند.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

12. عشق واقعی چهره های مختلفی دارد

از شخصیت های اصلی عشق در فروزن السا می باشد که جان خود را برای محافظت از آنا به خطر می اندازد.، در پی اتفاقاتی در فروزن، آنا جان خود را از دست داد تا السا بتواند زندگی کند. همه این اعمال گواه این است که عشق واقعی را می توان به طرق مختلف نشان داد. این در حالیست که ما عشق را به صورت سمبلی از پسر و دختری که در کنار هم قرار می گیرند تصور میکنیم، فروزن به ما نشان داد که این تنها چهره عشق واقعی نیست که ما به آن نیاز داریم.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

13. زندگی پر از تغییر است

اولف آدم برفی پس از زنده ماندن توسط السا در فروزن در این فیلم باز میکند. شخصیت ها پاییز را جشن می گیرند. اولف درباره دشواری هایی که دارد، به آنا می گوید. او تغییرات فصل را مشاهده می کند و با درگیری آنا و کریستوف تغییرات خانوادگی را پیش بینی می کند. او نگران است که “هیچ چیز دائمی نباشد”. تغییر میتواند شامل موارد ساده باشد مانند تغییر فصل ولی گاهی اوقات تغییر میتواند تاثیرات عمیقی بر روی افراد مخصوصا کودکان بگذارد.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

14. به کودکان اطمینان دهیم

در مواجهه اولف با غم و اندوه، آنا به اولاف اطمینان می دهد و میگوید که اعتماد به نفس مهم است: “بله ، باد کمی سردتر می شود و همه پیرتر می شویم اما “بعضی چیزها یکسان باقی می مانند.” او به اولف اطمینان می دهد که با تغییر اوضاع، همیشه افرادی در زندگی شما وجود خواهند داشت که از شما حمایت کنند. انعطاف پذیری برای یادگیری، روابط و توانایی تحمل شرایط دشوار مهم است.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

15. ریسک پذیر باشید

در طول داستان میبینیم السا جهشی از ایمان را در پیش می گیرد، به ناشناخته ها فرو می رود و سرانجام برای کشف حقایق پنهان ماجراجویی می کند. او مکانی را پیدا می کند که بتواند خودش باشد، بدون این که ترس از آسیب رسیدن به هر چیزی با قدرت خود داشته باشد. ریسک کردن در طول زندگی بسیار مهم است، اما عدم اطمینان از خطرات می تواند ترسناک باشد.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

16. وقتی نمی توانید آینده را در پیش رو ببینید، فقط باید کارهای درست بعدی را انجام دهید

کاری را انجام دهید که آنا انجام داد. او در میان تاریکی ها ایستاد، گام های کوچک برداشت و شروع کرد. این عاقلانه است زندگی باید اینگونه باشد – قدم به قدم، روز به روز، لحظه به لحظه، تا چالش ها بر ما غلبه نکند.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

17. سعی کنید یک فرد مورد اعتماد و محرم اسرار برای خود داشته باشید

عادت بد السا این است که او احساسات و مشکلات خود را به تنهایی بر دوش می کشد. چرا که او نمی خواهد دیگران را تحت فشار قرار دهد. خوشبختانه او میتواند مشکلات خود را با آنا مطرح کند و برای حل آن ها از او کمک بگیرد. آیا شخص مورد اعتماد در زندگیتان وجود دارد که واقعا شما را دوست داشته باشد؟ البته مشکلات خود را با هر کسی به اشتراک نگذارید چرا که برخی ممکن است از این اطلاعات بر علیه شما استفاده کنند.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

18. در دل مشکلات نیز به دنبال طنز باشید

طنز اولف به ما یادآوری می کند که همیشه باید سعی کنیم حتی در سخت ترین و ناشناخته ترین شرایط، طنز بیابیم. اولف حتی وقتی در حال ذوب شدن بود، به آنا شادی می بخشید. سعی کنید بهترین نکته ها را در هر موقعیتی پیدا کنید و تا جایی که می توانید بر نکات منفی غلبه کنید.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

19. از رفتن به دنبال ناشناخته ها غافل نشوید

 

آنا، السا، کریستوف، اولاف و سون مجبور شدند به دنبال ناشناخته ها بروند. آنها نمی دانستند که چه چیزی در انتظارشان است ولی وارد جنگل شدند. بعضی اوقات شما نمی دانید که نتیجه یک وضعیت چه چیزی خواهد بود، اما باید به دنبال آن باشید. با فشار آوردن به خود برای انجام کارهایی که ممکن است ترسناک باشد، کمک به شناخت بهتر خود خواهید کرد.

فروزن 2 (یخ‌زده - Frozen 2) فروزن ایکی – باریش سسی

20. شخصی که می خواهید باشید، درون خودتان است

در کل فیلم، السا به دنبال پیدا کردن شخصی یا چیز دیگری است. او می تواند این شخص را بشنود و او را احساس کند اما قادر به دیدن او نیست و به امید اینکه این شخص را کشف کند وارد جنگل میشود. با این حال در تمام مدتی که السا به دنبال یافتن آن شخص بود در واقع به دنبال خودش بود. السا می تواند به ما یاد دهد که ممکن است در زندگی همیشه به دنبال دیگران باشیم، اما در حقیقت، ما خودمان کافی هستیم و کسی هستیم که قرار است باشیم.

به طور کلی این فیلم موجی از پیام ها و درس هایی آموزنده است و بیشتر از آنچه که در این مقاله ذکر شد میتوان از آن پند گرفت. این فیلم فراتر از یک انیمیشن برای بچه ها است و توصیه می شود آن را بارها ببینید چرا که فوق العاده است. اگر نکته قابل توجهی از این فیلم دریافتید لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

لطفا دیدگاه تان را بنویسید