barishsesi.com
انیمیشن ترکی آذربایجانی

7 درس از کارتون انیمیشن هتل ترانسیلوانیا 3 برای کودکان دوبله شده به زبان ترکی

کلیب های آموزشی دکتر پاندا برای کودکان

درس هایی از کارتون انیمیشن هتل ترانسیلوانیا 3 

1. از روی ظاهر قضاوت نکنیم

 

در فیلم هتل ترانسیلوانیا 3 شاهد هیولاهای زیادی هستیم که برخی از آنها ژله هستند، برخی خون میخورند، برخی نیز مومیایی می شوند. آنتاگونیست اصلی متوجه می شود که هیولایی که خانواده اش سال ها از این طریق شیطنت کرده اند، دقیقاً مانند انسانها پس از آشنایی با آنها هستند. این یک درس مهم برای همه است تا از روی ظاهر کسی را قضاوت نکنیم.
شاید فیلم بخواهد با رو در رو قرار دادن انسان‌ها و دیگر موجودات از هیولاها تا زامبی‌ها و … این پیام را منتقل کند که باید به کنه وجود دیگران توجه کرد و نباید تصور کنیم که تنها خودمان بهترین هستیم و دیگران با ظاهر دیوصفت شاید، موجوداتی خوش قلب و مهربان باشند.

معرفی انیمیشن ترانسیلوانیا هتلی 3 - هتل ترانسیلوانیا 3 - باریش سسی

2. دعوت به برقراری ارتباط دیگرخواهانه با ملل دیگر

 

در واقع رویکرد انسانی فیلم به موجوداتی به نام هیولا که ظاهراً باید ترسناک و خطرناک‌ باشند، می‌تواند دعوتی به برقراری یک گفتمان دیگرخواهانه با ملل دیگر جهان که گاه دشمن و یا تروریست عنوان می‌شوند، باشد. اما برای کودکانی که این فیلم آنها را به عنوان مخاطب خود انتخاب کرده، چنین پیامی خیلی اهمیت ندارد.

معرفی انیمیشن ترانسیلوانیا هتلی 3 - هتل ترانسیلوانیا 3 - باریش سسی

3. خانواده در اولویت است

 

این مفهوم در صحنه های مختلف فیلم به چشم می آید. دراکولا پس از مرگ غم انگیز همسرش به دنبال شخصی جدید است که دوستش داشته باشد تا بتواند خانواده جدیدی را آغاز کند. کلمه ای که چندین بار در صحنه های دیگری نیز مطرح می شود “خانواده” است، و فکر می کنم این یک درس مثبت برای بینندگان باشد.

معرفی انیمیشن ترانسیلوانیا هتلی 3 - هتل ترانسیلوانیا 3 - باریش سسی

4. رها کردن

 

در هتل ترانسیلوانیا 3 رابطه دوستی دختر دراکولا (میویس) با دوست پسرش تکامل می یابد و آنها تصمیم می گیرند آن را به سطح بعدی برسانند. اما پدرش دراک از پذیرفتن اینکه دخترش بزرگ شده است امتناع می ورزید. این موضوع باعث می شود پدرش با تصمیم جابجایی دخترش میویس مخالفت کند. او پدر کنترل کننده ای است که سعی میکند اوضاع را طبق نظر خود مدیریت کند.
به عنوان والدین طبیعی است به اینکه چه چیزی برای فرزندانمان خوب است فکر کنیم و آن ها را تشخیص دهیم. فرقی نمیکند چند ساله باشند. بنابراین بیشتر والدین قادر خواهند بود تا با وضعیت دراکولا ارتباط برقرار کنند.

معرفی انیمیشن ترانسیلوانیا هتلی 3 - هتل ترانسیلوانیا 3 - باریش سسی

5. پذیرش اختلافات

 

پیام بسیار خوبی که این فیلم دارد در مورد پذیرش افراد به همان صورتی که هستند می باشد. پدر دراک، ولاد شخصی است که نسبت به انسان ها بی اعتماد است و به دلیل مسائلی سال هاست که پسرش را ندیده است. میویس می خواست او را به صورت مخفیانه به جشن تولد پسرش دعوت کند تا آن ها دوباره به یکدیگر بپیوندند. در ادامه پی بردن ولاد به زندگی انسان و خون آشام در هتل ماجراهایی پیش آمد. اگرچه شخصیت ولاد مورد علاقه نیست ولی با این حال همه میتوانند از این موضوع درس بگیرند.

معرفی انیمیشن ترانسیلوانیا هتلی 3 - هتل ترانسیلوانیا 3 - باریش سسی

6. اعطای حق انتخاب به فرزندان

 

در واقع موضوع فیلم که بر رابطه پدر و دختری متمرکز است، مستقیم به موضوع اشتباه پدر برای کنترل دخترش تمرکز دارد. دراک و دخترش میویس در دو دنیای متفاوت زندگی می‌کنند. دراک در یک دنیای نسبتا سنتی و بسیار کسل کننده زندگی می‌کند که اهل هیچ چیزی از جمله شادی‌های سبکبارانه، بازی‌های امروزی، ورزش‌هایی از قبیل شنا و … نیست و می‌خواهد دخترش در همان دنیای بسیار سنتی زندگی را بشناسد و حتی به دروغ او را از زندگی بیرون از قصر می‌ترساند. از سوی دیگر انسان ها هیچ خطری ندارند و دختر می‌تواند عاشق اولین پسری که دید بشود. جانی هم که نماینده جوانی امروزی است، نه تنها کاملا قابل قبول است بلکه در نهایت می‌تواند لذت زندگی متفاوت را به تمام افراد و هیولاهایی که در قلعه زندگی می کنند، نشان دهد.

معرفی انیمیشن ترانسیلوانیا هتلی 3 - هتل ترانسیلوانیا 3 - باریش سسی

7. هشدار به خانواده ها

 

هر چند انیمیشن برای کودکان ساخته شده، اما موضوع انگار دارد به پدرها و مادرها هشدار می‌دهد تا مواظب باشند که برای فرزندانشان خسته کننده نباشند و جلوی وارد شدن آنها به زندگی را نگیرند. وارد شدن به زندگی هم به معنی عاشق شدن به اولین پسری است که از راه می‌رسد. هرچند ممکن است این موضوع به مذاق بچه‌ها بیشتر از پدر و مادرهایشان خوش بیاید، اما آیا واقعا پدر و مادرها باید بیاموزند که بی‌خیال باشند و بچه ها باید چنین انتظاری داشته باشند؟
در واقع سخت‌گیری والدین به نوعی زورگویی و تملک‌گرایی محسوب می‌شود و تصورشان از نصیحت و نگرانی، دلسوزی‌هایی بی‌مصرف خوانده می شوند. داستان تأکید می‌کند که این واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است و والدین در نهایت ناگزیرند این رویه را برای آزادی فرزندانشان بپذیرند.

رسانه فرهنگی دیجیتالی باریش سسی این اثر ارزنده را با دوبله ترکی آذربایجانی بنام ترانسیلوانیا هتلی 3 برای مخاطبان عزیز و علاقه‌مند خود عرضه می‌کند. برای تهیه این انیمیشن ارزشمند و سایر انیمشن ها و آثار چندرسانه‌ای تولیدشده، به فروشگاه رسانه فرهنگی دیجیتالی باریش سسی مراجعه نمایید.

ویدیوها

لطفا دیدگاه تان را بنویسید